FormEncode 0.7.1 - en to pl translation catalogue (111 entries)

en: Please enter a value
pl: Proszę podać wartość

en: The input must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
pl: Proszę podać ciąg znaków (nie %(type)s: %(value)r)

en: The input must be a string (not None)
pl: Proszę podać ciąg znaków (nie None)

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Britain
pl: Brytania

en: Great Britain
pl: Wielka Brytania

en: Cote de Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: %d digits
pl: %d cyfr

en: Please enter a zip code (%(format)s)
pl: Proszę podać kod pocztowy (%(format)s)

en: Please enter a zip code (%s)
pl: Proszę podać kod pocztowy (%s)

en: Please enter a valid postal code (for format see BS 7666)
pl: Proszę podać poprawny kod pocztowy (odnośnie formatu proszę zobaczyć BS 7666)

en: That country is not listed in ISO 3166
pl: Kraj nie jest na liście ISO 3166

en: Given postal code does not match the country's format.
pl: Podany kod pocztowy nie zgadza się z formatem danego kraju.

en: Please enter a state code
pl: Proszę podać kod państwa

en: Please enter a state code with TWO letters
pl: Proszę podać kod państwa z DWOMA literami

en: That is not a valid state code
pl: To jest błędny kod państwa

en: Please enter a number, with area code, in the form ###-###-####, optionally with "ext.####"
pl: Proszę podać numer z numerem kierunkowym w formacie ###-###-####, opcjonalnie z "ext.####"

en: Please enter a number, with area code, in the form +##-###-#######.
pl: Proszę podać numer z numerem kierunkowym w formacie +##-###-#######.

en: That language is not listed in ISO 639
pl: Język nie znajduje się na liście ISO 639

en: The input field %(name)s was not expected.
pl: Pole %(name)s nie było oczekiwane.

en: Missing value
pl: Brakująca wartość

en: The input must be dict-like (not a %(type)s: %(value)r)
pl: Wprowadzone dane muszą mieć postać słownika (nie %(type)s: %(value)r)

en: %(object)r is not a subclass of %(subclass)s
pl: %(object)r nie jest podklasą %(subclass)s

en: %(object)r is not a subclass of one of the types %(subclassList)s
pl: %(object)r nie jest podklasą żadnego z typów %(subclassList)s

en: %(object)r must be one of the types %(typeList)s
pl: %(object)r musi być jednym z takich typów: %(typeList)s

en: %(object)r must be of the type %(type)s
pl: %(object)r musi być typu %(type)s

en: Enter a value less than %(maxLength)i characters long
pl: Wprowadź wartość z liczbą znaków mniejszą niż %(maxLength)i

en: Invalid value (value with length expected)
pl: Błędna wartość (oczekiwana wartość z długością)

en: Enter a value at least %(minLength)i characters long
pl: Wprowadź wartość z liczbą znaków minimum %(minLength)i

en: You cannot enter a value here
pl: Nie możesz wprowadzić tu wartości

en: The input is not valid
pl: Błędne dane

en: Enter only letters, numbers, or _ (underscore)
pl: Proszę podać tylko litery, cyfry lub _ (znak podkreślenia)

en: Invalid value
pl: Błędna wartość

en: Value must be one of: %(items)s (not %(value)r)
pl: Wartość musi być jedną z tych: %(items)s (nie %(value)r)

en: Choose something
pl: Wybierz coś

en: Enter a value from: %(items)s
pl: Wprowadź jedną z wartości: %(items)s

en: That value is not known
pl: Wartość nieznana

en: Nothing in my dictionary goes by the value %(value)s.  Choose one of: %(items)s
pl: Mój słownik nie zawiera wartości: %(value)s. Wybierz jedną z wartości: %(items)s

en: Must be an integer index
pl: Musi to być wartość całkowita

en: Index out of range
pl: Indeks poza zakresem

en: Item %(value)s was not found in the list
pl: Wartość %(value)s nie została znaleziona na liście

en: Date must be after %(date)s
pl: Data musi być późniejsza niż %(date)s

en: Date must be before %(date)s
pl: Data musi być wcześniejsza niż %(date)s

en: The date must be sometime in the future
pl: Data musi być przyszła

en: Please enter a number that is %(min)s or greater
pl: Proszę podać liczbę większą lub równą %(min)s

en: Please enter a number that is %(max)s or smaller
pl: Proszę podać liczbę mniejszą lub równą %(max)s

en: Please enter an integer value
pl: Proszę podać liczbę całkowitą

en: Please enter a number
pl: Proszę podać liczbę

en: Enter a value not more than %(max)i characters long
pl: Proszę podać wartość o liczbie znaków nieprzekraczającej %(max)i

en: Enter a value %(min)i characters long or more
pl: Proszę podać wartość z minimum %(min)i lub więcej znaków

en: Invalid data or incorrect encoding
pl: Błędne dane lub niewłaściwe kodowanie

en: Please enter an email address
pl: Proszę podać adres e-mail

en: An email address must contain a single @
pl: Adres e-mail musi zawierać pojedyńczy znak @

en: The username portion of the email address is invalid (the portion before the @: %(username)s)
pl: Nazwa użytkownika w adresie e-mail jest błędna (część przed @: %(username)s)

en: An error occured when trying to connect to the server: %(error)s
pl: Wystąpił błąd przy próbie połączenia z serwerem: %(error)s

en: The domain portion of the email address is invalid (the portion after the @: %(domain)s)
pl: Nazwa domeny w adresie e-mail jest błędna (część po @: %(domain)s)

en: The domain of the email address does not exist (the portion after the @: %(domain)s)
pl: Nazwa domeny adresu e-mail nie istnieje (część po @: %(domain)s)

en: You must start your URL with http://, https://, etc
pl: URL musi się zaczynać od http://, https://, itd.

en: That is not a valid URL
pl: To jest błędny URL

en: An error occurred when trying to access the URL: %(error)s
pl: Przy próbie dostępu do URL-a wystąpił błąd: %(error)s

en: The server responded that the page could not be found
pl: Serwer odpowiedział, iż ta strona nie została znaleziona.

en: The server responded with a bad status code (%(status)s)
pl: Serwer odpowiedział złym kodem statusu (%(status)s)

en: You must provide a full domain name (like %(domain)s.com)
pl: Musisz podać pełną domenę (np. %(domain)s.com)

en: The type of i-name is not defined; it may be either individual or organizational
pl: Typ i-name nie jest zdefiniowany; może on być indywidualny lub organizacyjny

en: Dots and dashes may not be repeated consecutively
pl: Kropki i myślniki nie mogą być wstawione jedne po drugich

en: "%(iname)s" is an invalid i-name
pl: "%(iname)s" nie jest prawidłowym i-name

en: i-names may not start with numbers nor punctuation marks
pl: i-name nie może zaczynać się od liczby lub znaków przestankowych

en: "%(inumber)s" is an invalid i-number
pl: "%(inumber)s" nie jest prawidłowym i-number

en: The XRI must be a string (not a %(type)s: %(value)r)
pl: XRI musi być ciągiem znaków (nie %(type)s: %(value)r)

en: "%(xri_type)s" is not a valid type of XRI
pl: "%(xri_type)s" nie jest poprawnym typem XRI

en: "%(id)s" is not a valid OpenId (it is neither an URL nor an XRI)
pl: "%(id)s" nie jest poprawnym OpenID (nie jest ani URL-em, ani XRI)

en: Please enter the date in the form %(format)s
pl: Proszę podać datę w formacie %(format)s

en: Please enter a month from 1 to 12
pl: Proszę podać miesiąc od 1 do 12

en: Please enter a valid day
pl: Proszę podać prawidłowy dzień

en: That month only has %(days)i days
pl: Ten miesiąc ma tylko %(days)i dni

en: That is not a valid day (%(exception)s)
pl: To nie jest prawidłowy dzień (%(exception)s)

en: Unknown month name: %(month)s
pl: Nieznana nazwa miesiąca: %(month)s

en: Please enter a number for the year
pl: Proszę podać rok

en: Please enter a four-digit year after 1899
pl: Proszę podać czterocyfrowy rok późniejszy niż 1899

en: You must indicate AM or PM
pl: Musisz podać AM lub PM

en: There are too many :'s
pl: Jest tu za wiele :'s

en: You may not enter seconds
pl: Nie można podawać sekund

en: You must enter seconds
pl: Musisz podać sekundy

en: You must enter minutes (after a :)
pl: Musisz podać minuty (po :)

en: The %(part)s value you gave is not a number: %(number)r
pl: Podana wartość %(part)s nie jest liczbą: %(number)r

en: You must enter an hour in the range %(range)s
pl: Musisz podać godzinę z zakresu %(range)s

en: You must enter a minute in the range 0-59
pl: Musisz podać minutę z zakreu 0-59

en: You must enter a second in the range 0-59
pl: Musisz podać sekundę z zakresu 0-59

en: The name %(name)s is missing
pl: Brakuje nazwy %(name)s

en: Value should be %(true)r or %(false)r
pl: Wartość powinna być %(true)r lub %(false)r

en: Value does not contain a signature
pl: Wartość nie zawiera podpisu

en: Signature is not correct
pl: Podpis jest niewłaściwy

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d)
pl: Proszę podać poprawny adres IP (a.b.c.d)

en: The octets must be within the range of 0-255 (not %(octet)r)
pl: Oktety muszą zawierać się w przedziale 0-255 (nie %(octet)r)

en: Please enter a valid IP address (a.b.c.d) or IP network (a.b.c.d/e)
pl: Proszę podać prawidłowy adres IP (a.b.c.d) lub sieć IP (a.b.c.d/e)

en: The network size (bits) must be within the range of 8-32 (not %(bits)r)
pl: Rozmiar sieci (w bitach) musi zawierać się w przedziale 8-32 (nie %(bits)r)

en: A MAC address must contain 12 digits and A-F; the value you gave has %(length)s characters
pl: Adres MAX musi zawierać 12 cyfr bądź liter A-F; podana wartość zawiera %(length)s znaków

en: MAC addresses may only contain 0-9 and A-F (and optionally :), not %(char)r
pl: Adres MAC może zawierać jedynie 0-9 i A-F (oraz opcjonalnie ":"), nie %(char)r

en: You must give a value for %s
pl: Musisz podać wartość dla %s

en: Fields do not match (should be %(match)s)
pl: Pola się nie zgadzają (powinny zawierać %(match)s)

en: Fields do not match
pl: Pola się nie zgadzają

en: Fields should be a dictionary
pl: Pola powinny być słownikiem

en: Please enter only the number, no other characters
pl: Proszę podać tylko liczbę bez żadnych innych znaków

en: You did not enter a valid number of digits
pl: Podałe(a)ś nieprawidłową ilość cyfr

en: That number is not valid
pl: Ta liczba jest błędna

en: The field %(key)s is missing
pl: Brak pola %(key)s

en: Please enter numbers only for month and year
pl: Proszę podać tylko liczby dla miesiąca i roku

en: Invalid Expiration Date
pl: Błędna data utraty ważności

en: Please enter numbers only for credit card security code
pl: Proszę podać tylko liczby kodu bezpieczeństwa karty kredytowej

en: Invalid credit card security code length
pl: Błędna długość kodu bezpieczeństwa karty kredytowej
