UKUI Desktop Environment - en to bn translation catalogue (57 entries)

en: Sound
bn: শব্দ

en: Change sound volume and sound events
bn: ভলিউম পরিবর্তন করুন ও নির্দিষ্ট ঘটনার সাথে শব্দ যুক্ত করুন

en: Volume Control
bn: ভলিউম নিয়ন্ত্রণ

en: Show desktop volume control
bn: ডেস্কটপের মধ্যে ভলিউম নিয়ন্ত্রণ ব্যবস্থা প্রদর্শন করা হবে

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
bn: গর্জন করা

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
bn: টিপটিপ

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like tapping glass. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Glass
bn: কাঁচ

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds sort of like a submarine sonar ping. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Sonar
bn: সোনার

en: Version of this application
bn: এই অ্যাপ্লিকেশনের সংস্করণ

en: Waiting for sound system to respond
bn: শব্দের সিস্টেম থেকে প্রতিক্রিয়া প্রাপ্তির অপেক্ষা করা হচ্ছে

en: Startup page
bn: প্রারম্ভিক পৃষ্ঠা

en: Input
bn: ইনপুট

en: Output
bn: আউটপুট

[ctx: balance]
en: Left
bn: বামদিকে

[ctx: balance]
en: Right
bn: ডানদিকে

[ctx: balance]
en: Rear
bn: পেছনের অংশ

[ctx: balance]
en: Front
bn: সামনে

[ctx: balance]
en: Minimum
bn: সর্বনিম্ন

[ctx: balance]
en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: _Balance:
bn: ভারসাম্য: (_B)

en: _Fade:
bn: ফেইড (_F):

en: _Subwoofer:
bn: সাবউফার (_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
bn: অ্যাম্পলিফাই করা হবেনা

[ctx: volume]
en: 100%
bn: ১০০%

note: Mute button
en: Mute
bn: নিঃশব্দ

en: _Profile:
bn: প্রোফাইল: (_P)

en: Co_nnector:
bn: সংযোগকারী: (_n)

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
bn: নিষ্ক্রিয়

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
bn[0]: %u আউটপুট
bn[1]: %u আউটপুট

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
bn[0]: %u ইনপুট
bn[1]: %u ইনপুট

en: Name
bn: নাম

en: Sound Effects
bn: শব্দের ইফেক্ট

en: _Alert volume:
bn: সতর্কবার্তার ভলিউম: (_A)

en: _Output volume:
bn: আউটপুট ভলিউম: (_O)

en: Hardware
bn: হার্ডওয়্যার

en: C_hoose a device to configure:
bn: কনফিগার করার জন্য একটি ডিভাইস নির্বাচন করুন: (_h)

en: Settings for the selected device:
bn: নির্বাচিত ডিভাইসের বৈশিষ্ট্য:

en: _Input volume:
bn: ইনপুট ভলিউম: (_I)

en: Input level:
bn: ইনপুটের মাত্রা:

en: C_hoose a device for sound input:
bn: শব্দের ইনপুটের জন্য একটি ডিভাইস নির্বাচন করুন: (_h)

en: C_hoose a device for sound output:
bn: শব্দের আউটপুটের জন্য একটি ডিভাইস নির্বাচন করুন: (_h)

en: Applications
bn: অ্যাপ্লিকেশন

en: No application is currently playing or recording audio.
bn: কোনো অ্যাপ্লিকেশন দ্বারা বর্তমানে অডিও বাজানো অথবা রেকর্ড করা হচ্ছে না।

en: Sound Preferences
bn: শব্দ সংক্রান্ত পছন্দ

en: No sounds
bn: শব্দবিহীন

en: Built-in
bn: বিল্ট-ইন

en: Custom
bn: স্বনির্ধারিত

en: Testing event sound
bn: ঘটনার জন্য চিহ্নিত শব্দ পরীক্ষা করা হচ্ছে

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: From theme
bn: থিম থেকে প্রাপ্ত

en: Type
bn: ধরন

en: Sound _theme:
bn: শব্দের থিম: (_t)

en: C_hoose an alert sound:
bn: সতর্কবার্তার জন্য একটি শব্দ নির্বাচন করুন: (_h)

en: Enable _window and button sounds
bn: উইন্ডো ও বোতামের শব্দগুলো সক্রিয় করুন (_w)

en: Failed to start Sound Preferences: %s
bn: শব্দ সংক্রান্ত পছন্দের মান আরম্ভ করতে ব্যর্থ: %s

en: _Mute
bn: নিঃশব্দ (_M):

en: _Sound Preferences
bn: শব্দ সংক্রান্ত পছন্দ (_S)
