UKUI Desktop Environment - en to cs translation catalogue (80 entries)

en: Sound
cs: Zvuk

en: Change sound volume and sound events
cs: Změní hlasitost zvuku a přiřadí zvuky k událostem

en: Volume Control
cs: Ovládání hlasitosti

en: Show desktop volume control
cs: Zobrazí ovládání hlasitosti pracovního prostředí

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
cs: Štěkot

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
cs: Kapání

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like tapping glass. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Glass
cs: Sklo

en: Version of this application
cs: Verze této aplikace

en: Enable debug
cs: Zapnout ladění

en: Sound system is not available
cs: Zvukový systém není dostupný

en: Waiting for sound system to respond
cs: Čekání na odpověď zvukového systému

en: Sound system backend
cs: Backend zvukového systému

en: Startup page
cs: Spouštěcí stránka

en: Input
cs: Vstup

en: Output
cs: Výstup

en: Microphone Volume
cs: Hlasitost mikrofonu

en: Sound Output Volume
cs: Výstupní hlasitost zvuku

[ctx: balance]
en: Left
cs: Levý

[ctx: balance]
en: Right
cs: Pravý

[ctx: balance]
en: Rear
cs: Zadní

[ctx: balance]
en: Front
cs: Přední

en: _Balance:
cs: _Vyvážení:

en: _Fade:
cs: _Prolínání:

[ctx: volume]
en: Unamplified
cs: Nezesílené

note: Mute button
en: Mute
cs: Ztlumit

en: _Profile:
cs: _Profil:

en: Co_nnector:
cs: Ko_nektor:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
cs: Zakázáno

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
cs[0]: %u výstup
cs[1]: %u výstupy
cs[2]: %u výstupů

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
cs[0]: %u vstup
cs[1]: %u vstupy
cs[2]: %u vstupů

en: Name
cs: Název

en: Speaker Testing for %s
cs: Testování reproduktorů %s

en: Test Speakers
cs: Otestovat reproduktory

en: Sound Effects
cs: Zvukové efekty

en: _Alert volume:
cs: Hl_asitost upozornění:

en: _Output volume:
cs: _Výstupní hlasitost:

en: C_hoose a device to configure:
cs: Zařízení nastavíte je_ho vybráním:

en: Settings for the selected device:
cs: Nastavení vybraného zařízení:

en: _Input volume:
cs: Vstupní hlas_itost:

en: Input level:
cs: Vstupní úroveň:

en: C_hoose a device for sound input:
cs: V_yberte zařízení zvukového vstupu:

en: C_hoose a device for sound output:
cs: V_yberte zařízení zvukového výstupu:

en: Applications
cs: Aplikace

en: No application is currently playing or recording audio.
cs: Žádná aplikace aktuálně nepřehrává nebo nezaznamenává zvuk.

en: Sound Preferences
cs: Předvolby zvuku

en: No sounds
cs: Bez zvuků

en: Built-in
cs: Zabudované

en: Custom
cs: Vlastní

en: Testing event sound
cs: Testují se zvuky událostí

en: Default
cs: Výchozí

en: From theme
cs: Z motivu

en: Type
cs: Typ

en: Sound _theme:
cs: Mo_tiv zvuku:

en: C_hoose an alert sound:
cs: V_yberte zvuk upozornění:

en: Enable _window and button sounds
cs: P_ovolit zvuky oken a tlačítek

en: Stop
cs: Zastavit

en: Test
cs: Otestovat

en: Failed to start Sound Preferences: %s
cs: Nezdařilo se spustit předvolby zvuku: %s

en: _Mute
cs: Z_tlumit

en: _Sound Preferences
cs: Př_edvolby zvuku

en: Muted at
cs: Ztlumeno při

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Front Left
cs: přední levý

en: Front Right
cs: pravý přední

en: Front Center
cs: přední střední

en: LFE
cs: LFE, subwoofer

en: Rear Left
cs: zadní levý

en: Rear Right
cs: zadní pravý

en: Rear Center
cs: zadní střední

en: Front Left of Center
cs: přední levý nebo prostřední

en: Front Right of Center
cs: přední pravý nebo prostřední

en: Side Left
cs: Postranní levý

en: Side Right
cs: Postranní pravý

en: Top Front Left
cs: Hlavní přední vlevo

en: Top Front Right
cs: Hlavní přední vpravo

en: Top Front Center
cs: Hlavní přední uprostřed

en: Top Center
cs: Hlavní střed

en: Top Rear Left
cs: Hlavní zadní vlevo

en: Top Rear Right
cs: Hlavní zadní vpravo

en: Top Rear Center
cs: Hlavní zadní uprostřed
