UKUI Desktop Environment - en to kk translation catalogue (75 entries)

en: Sound
kk: Дыбыс

en: Volume Control
kk: Дыбыс деңгейін басқару

en: Show desktop volume control
kk: Жұмыс үстелінің дыбыс деңгейін басқаруды көрсету

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
kk: Иттің үруі

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
kk: Тамшылау

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like tapping glass. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Glass
kk: Шыны

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds sort of like a submarine sonar ping. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Sonar
kk: Сонар

en: Version of this application
kk: Осы бағдарламасының нұсқасы

en: Enable debug
kk: Жөндеуді іске қосу

en: Sound system is not available
kk: Дыбыстық қызметі қолжетерсіз

en: Waiting for sound system to respond
kk: Дыбыстық қызметінің жауабын күту

en: Sound system backend
kk: Дыбыстық қызметінің түрі

en: Startup page
kk: Іске қосылу парағы

en: Input
kk: Кіріс

en: Output
kk: Шығыс

en: Microphone Volume
kk: Микрофон деңгейі

en: Sound Output Volume
kk: Дыбыстың шығыс деңгейі

[ctx: balance]
en: Left
kk: Сол жақ

[ctx: balance]
en: Right
kk: Оң жақ

[ctx: balance]
en: Rear
kk: Артқы

[ctx: balance]
en: Front
kk: Алды

[ctx: balance]
en: Minimum
kk: Минимум

[ctx: balance]
en: Maximum
kk: Максимум

en: _Balance:
kk: _Баланс:

en: _Fade:
kk: Сөндіру

en: _Subwoofer:
kk: _Сабвуфер:

[ctx: volume]
en: Unamplified
kk: Күшейтусіз

note: Mute button
en: Mute
kk: Дыбысын өшіру

en: _Profile:
kk: Проф_иль:

en: Co_nnector:
kk: Ба_йланыстырушы:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
kk: Сөндірулі

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
kk[0]: %u шығыс

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
kk[0]: %u кіріс

en: Name
kk: Аты

en: Speaker Testing for %s
kk: %s үшін динамикті тексеру

en: Test Speakers
kk: Динамиктерді тексеру

en: Sound Effects
kk: Дыбыс эффектілері

en: _Alert volume:
kk: _Ескертудің дыбыс деңгейі:

en: _Output volume:
kk: _Шығыс деңгейі:

en: Hardware
kk: Құрылғы

en: C_hoose a device to configure:
kk: Баптау үшін құры_лғыны таңдаңыз:

en: Settings for the selected device:
kk: Таңдалған құрылғы баптаулары:

en: _Input volume:
kk: _Кіріс дыбысы:

en: Input level:
kk: Кіріс деңгейі:

en: C_hoose a device for sound input:
kk: Дыбыс жазатын құры_лғыны таңдаңыз:

en: C_hoose a device for sound output:
kk: Дыбыс шығаратын құры_лғыны таңдаңыз:

en: Applications
kk: Қолданбалар

en: No application is currently playing or recording audio.
kk: Қазір дыбысты ойнатып не жазып тұрған қолданбалар жоқ.

en: Sound Preferences
kk: Дыбыс баптаулары

en: No sounds
kk: Дыбыстар жоқ

en: Built-in
kk: Құрамындағы

en: Custom
kk: Таңдауыңызша

en: Testing event sound
kk: Оқиға дыбысын сынау

en: Default
kk: Бастапқы

en: From theme
kk: Темадан

en: Type
kk: Түрі

en: Sound _theme:
kk: Дыбыстар _темасы:

en: C_hoose an alert sound:
kk: Ес_керту дыбысын таңдау:

en: Enable _window and button sounds
kk: _Терезе және батырмалар дыбыстарын іске қосу

en: Stop
kk: Тоқтату

en: Test
kk: Сынау

en: Failed to start Sound Preferences: %s
kk: Дыбыстарды басқаруды іске қосу мүмкін емес: %s

en: _Mute
kk: Дыбысын _басу

en: _Sound Preferences
kk: Дыбы_с баптаулары

en: Unknown
kk: Белгісіз

note: Speaker channel names
en: Mono
kk: Моно

en: Front Left
kk: Алдыңғы сол жақ

en: Front Right
kk: Алдыңғы оң жақ

en: Front Center
kk: Алдыңғы ортаңғы

en: Rear Left
kk: Артқы сол жақ

en: Rear Right
kk: Артқы оң жақ

en: Rear Center
kk: Артқы ортаңғы

en: Front Left of Center
kk: Алдыңғы ортаңғы сол жақ

en: Front Right of Center
kk: Алдыңғы ортаңғы оң жақ

en: Stereo
kk: Стерео
