UKUI Desktop Environment - en to nb translation catalogue (82 entries)

en: Sound
nb: Lyd

en: Change sound volume and sound events
nb: Endre volum og tilegne lyder til hendelser

en: Volume Control
nb: Volumkontroll

en: Show desktop volume control
nb: Vis volumkontroll for skrivebordet

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like the bark of a dog. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Bark
nb: Gjø

note: Translators: This is the name of an audio file that sounds like a water drip. You might want to translate it into the equivalent words of your language.
en: Drip
nb: Drypp

en: Version of this application
nb: Versjon av dette programmet

en: Enable debug
nb: Skru på feilrettingsmodus

en: Sound system is not available
nb: Lyd system er ikke tilgjengelig

en: Waiting for sound system to respond
nb: Venter på svar fra lydsystemet

en: Sound system backend
nb: Bakstykke for lydsystem

en: Startup page
nb: Oppstartside

en: Input
nb: Inngang

en: Output
nb: Utgang

en: Microphone Volume
nb: Volum for mikrofon

en: Sound Output Volume
nb: Utgangsvolum for lyd

[ctx: balance]
en: Left
nb: Venstre

[ctx: balance]
en: Right
nb: Høyre

[ctx: balance]
en: Rear
nb: Bak

[ctx: balance]
en: Maximum
nb: Maksimum

en: _Balance:
nb: _Balanse:

en: _Fade:
nb: _Utfasing:

[ctx: volume]
en: Unamplified
nb: Uten forsterkning

note: Mute button
en: Mute
nb: Demp

en: _Profile:
nb: _Profil:

en: Co_nnector:
nb: Tilkobli_ng:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
nb: Slått av

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
nb[0]: %u utgang
nb[1]: %u utganger

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
nb[0]: %u inngang
nb[1]: %u innganger

en: Name
nb: Navn

en: Speaker Testing for %s
nb: Test av høyttaler for %s

en: Test Speakers
nb: Test høyttalere

en: Sound Effects
nb: Lydeffekter

en: _Alert volume:
nb: Volum for v_arsel:

en: _Output volume:
nb: Utgangsv_olum:

en: Hardware
nb: Maskinvare

en: C_hoose a device to configure:
nb: Velg en en_het som skal settes opp:

en: Settings for the selected device:
nb: Innstillinger for valgt enhet:

en: _Input volume:
nb: Volum for _inngang:

en: Input level:
nb: Nivå for inngang:

en: C_hoose a device for sound input:
nb: Velg en inngangsen_het for lyd:

en: C_hoose a device for sound output:
nb: Velg en utgangsen_het for lyd:

en: Applications
nb: Programmer

en: No application is currently playing or recording audio.
nb: Ingen programmer spiller av eller tar opp lyd nå.

en: Sound Preferences
nb: Brukervalg for lyd

en: No sounds
nb: Ingen lyder

en: Built-in
nb: Innebygget

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Testing event sound
nb: Test lyd for hendelse

en: Default
nb: Forvalgt

en: From theme
nb: Fra drakt

en: Sound _theme:
nb: Lyd_tema:

en: C_hoose an alert sound:
nb: _Velg en varslingslyd:

en: Enable _window and button sounds
nb: Aktiver lyder for knapper og _vinduer

en: Stop
nb: Stopp

en: Failed to start Sound Preferences: %s
nb: Klarte ikke å starte brukervalg for lyd: %s

en: _Mute
nb: De_mp

en: _Sound Preferences
nb: _Brukervalg for lyd

en: Muted at
nb: Dempet klokken

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Front Left
nb: Fremme til venstre

en: Front Right
nb: Fremme til høyre

en: Front Center
nb: Fremst i midten

en: Rear Left
nb: Bakerst til venstre

en: Rear Right
nb: Bakerst til høyre

en: Rear Center
nb: Bakerst i midten

en: Front Left of Center
nb: Fremme til venstre for sentrum

en: Front Right of Center
nb: Fremme til høyre for sentrum

en: Side Left
nb: Venstre side

en: Side Right
nb: Høyre side

en: Top Front Left
nb: Øverst oppe til venstre

en: Top Front Right
nb: Øverst oppe til høyre

en: Top Front Center
nb: Øverst fremme i midten

en: Top Center
nb: Øverst i midten

en: Top Rear Left
nb: Bak øverst til venstre

en: Top Rear Right
nb: Øverst oppe til høyre

en: Top Rear Center
nb: Lengst bak i midten

en: Surround 4.0
nb: Kringlyd 4.0

en: Surround 4.1
nb: Kringlyd 4.1

en: Surround 5.0
nb: Kringlyd 5.0

en: Surround 5.1
nb: Kringlyd 5.1

en: Surround 7.1
nb: Kringlyd 7.1
