X-Moto - en to fr translation catalogue (788 entries)

en: en_EN
fr: fr_FR

en: 16 bits per pixel
fr: 16 bpp

en: 32 bits per pixel
fr: 32 bpp

en: Quit level
fr: Quitter le niveau

en: Web account password for profile '%s':
fr: Password du compte web du profile '%s' :

en: Add to favorite
fr: Ajouter aux favoris

en: Add to blacklist
fr: Blacklister

en: All (on this computer)
fr: Tous (sur cet ordinateur)

en: All levels
fr: Tous les niveaux

en: Do you want to allow X-Moto connecting
    to the Internet to look for more levels
    and best times of other players?
fr: Autorisez-vous X-Moto à se connecter
    à Internet pour rechercher de nouveaux niveaux
    et les records des autres joueurs ?

en: Audio
fr: Son

en: Author
fr: Auteur

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic saving of replays
fr: Sauvegarde automatique des replays

en: Disable Animations
fr: Désactiver les animations

en: Show game information in the console
fr: Informations du jeu dans la fenêtre de chat

en: Database
fr: Base de données

en: Camera Active Zoom
fr: Zoom dynamique

en: Use Trail Cam
fr: Utiliser le Trail Cam

en: Beating mode
fr: Mode record

en: Best Times
fr: Meilleurs temps

en: Best player
fr: Meilleur joueur

en: Brake
fr: Freiner

en: (by %s)
fr: (par %s)

en: Move Camera to left
fr: Camera à gauche

en: Move Camera to right
fr: Camera à droite

en: Move Camera down
fr: Camera vers le bas

en: Move Camera up
fr: Camera vers le haut

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change...
fr: Changer...

en: Change direction
fr: Changer de direction

en: Change Key...
fr: Changer de touche...

en: Use the tabulation key to complete player names. Use the * to send private messages.
fr: Utiliser la tabulation pour la complétion des joueurs. Utiliser * pour les messages privés.

en: Open chat dialog box
fr: Ouvrir la fenêtre de chat

en: Open private chat dialog box
fr: Ouvrir la fenête de chat privé

en: Checking for new or updated levels...
fr: Recherche de nouveaux niveaux...

en: I'm a child
fr: Je suis un enfant

en: Choose Level
fr: Choisir votre niveau

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Are you sure you want to delete %i replay | Are you sure you want to delete %i replay
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer %i replay ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer %i replays ?

en: There is no replay to clean
fr: Il n'y a pas de replay à effacer

en: Close
fr: Fermer

en: Configure Joystick...
fr: Configurer le joystick...

en: Decrease console history size
fr: Réduire l'historique de la fenêtre de chat

en: Increase console history size
fr: Augmenter l'historique de la fenêtre de chat

en: Controls
fr: Contrôles

en: General
fr: Général

en: left control
fr: contrôle gauche

en: right control
fr: contrôle droit

en: left shift
fr: shift gauche

en: right shift
fr: shift droit

en: left alt
fr: alt gauche

en: right alt
fr: alt droit

en: left meta
fr: meta gauche

en: right meta
fr: meta droit

en: Abort the process
fr: Tuer le process

en: button %i
fr: bouton %i

en: left button
fr: bouton gauche

en: middle button
fr: bouton du milieu

en: right button
fr: bouton droit

en: wheel up
fr: molette haut

en: wheel down
fr: molette bas

en: No joystick found
fr: Pas de joystick

en: %i joystick found | %i joysticks found
fr[0]: %i joystick trouvé
fr[1]: %i joysticks trouvés

en: axis %i
fr: axe %i

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: up
fr: haut

en: down
fr: bas

en: none
fr: Aucun

en: You must restart so that this option takes effect
fr: Vous devez redémarrer pour que cette option prenne effet

en: You must reconnect to the server so that this option takes effect
fr: Vous devez vous reconnecter au serveur pour que l'option prenne effet

en: Script action
fr: Action de script

en: Lead Programming
fr: Programmeurs principaux

en: Additional Programming
fr: Programmeurs additionnels

en: Graphics
fr: Graphismes

en: Music
fr: Musique

en: Sound Effects
fr: Effets sonores

en: MacOS X Support
fr: Support Mac OS X

en: Localization
fr: Traduction

en: Slovak
fr: Slovaque

en: French
fr: Français

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: English
fr: Anglais

en: German
fr: Allemand

en: Finnish
fr: Finlandais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Polish
fr: Polonais

en: Italian
fr: Italien

en: Swedish
fr: Suédois

en: Czech
fr: Tchèque

en: Russian
fr: Russe

en: Brazilian Portuguese
fr: Brésilien portugais

en: Latvian
fr: Letton

en: Danish
fr: Danois

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Turkish
fr: Turc

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Taiwanese
fr: Taïwanais

en: Galician
fr: Galicéen

en: Main testers
fr: Testeurs principaux

en: Thanks to
fr: Merci à

en: for KDE/gnome integration
fr: pour l'intégration KDE/Gnome

en: for Debian packaging
fr: pour le packaging Debian

en: for Gentoo packaging
fr: pour le packaging Gentoo

en: for Mandriva packaging
fr: pour le packaging Mandriva

en: for FreeBSD packaging
fr: pour le packaging FreeBSD

en: for across/elma
fr: pour across/elma

en: for making tinyxml
fr: pour tinyxml

en: for the MD5 code
fr: pour le code MD5

en: Everyone who have made levels
fr: A tout ceux qui ont fait des niveaux

en: People who have provided bug reports
fr: A tout ceux qui ont rapporté des bugs

en: Anyone who has helped in any way
fr: A tout ceux qui ont aidé d'une autre manière

en: Credits
fr: Auteurs

en: Player
fr: Joueur

en: Play now !
fr: Jouer maintenant !

en: Play music on all levels
fr: Musique sur tous les niveaux

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: X-Moto uses a database on your computer to save all your scores and statistics. You can send these data using your web account on the X-Moto server. It is useful to save your data or if you play X-Moto from different places.
fr: X-Moto utilise une base de données sur votre ordinateur pour sauver tous vos temps et vos statistiques. Vous pouvez envoyer ces données en utilisant votre compte web sur le serveur X-Moto. C'est intéressant pour sauvegarder vos données ou si vous jouez à X-Moto depuis plusieurs endroits.

en: If you manually copied the X-Moto user files (.xmoto) on some other computers, you should not use this functionality otherwise your statistics will be duplicated/not synchronized. If you did that, you should remove the copies you did.
fr: Si vous avez copié manuellement les fichiers de données (.xmoto) sur d'autres ordinateurs, vous ne devriez pas utiliser cette fonctionnalité pour ne pas corrompre vos statistiques. Si vous l'avez déjà fait, vous devriez supprimer les copies faites.

en: Synchronise
fr: Synchroniser

en: Synchronize when X-Moto ends
fr: Synchroniser lorsque X-Moto se termine

en: Upgrading database
fr: Mise à jour de la base de données

en: Upgrading database stats for the profile
fr: Mise à jour de la base de données ; stats pour le profile

en: Upgrading database profile
fr: Mise à jour de la base de données ; profil

en: Death Animation
fr: Mort animée

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Do you really want to delete player?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le joueur ?

en: Do you really want to delete replay?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le replay ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete from favorite
fr: Supprimer des favoris

en: Delete from blacklist
fr: Enlever de la blacklist

en: Display Ghost time difference
fr: Afficher le retard sur le fantôme

en: Display Ghost Information
fr: Afficher les informations sur le fantôme

en: Display bike arrow indication
fr: Afficher la flèche d'indication de la moto

en: Direct Connection
fr: Connexion directe

en: Downloading the ghost...
fr: Téléchargement du fantôme...

en: Downloading ghosts...
fr: Téléchargement des fantômes

en: Downloading the highscore...
fr: Téléchargement du record...

en: Downloading high-scores...
fr: Téléchargement des records...

en: Downloading extra levels...
    Press ESC to abort.
fr: Téléchargement de nouveaux niveaux...
    Appuyez sur ESC pour arrêter.

en: Downloading the level...
fr: Téléchargement du niveau...

en: Checking for new levels...
fr: Recherche de nouveaux niveaux...

en: Downloading the replay...
fr: Téléchargement du replay...

en: Loading new and updated levels...
fr: Chargement des niveaux nouveaux et mis à jour...

en: Checking for existing rooms...
fr: Recherche des salons existants

en: Downloading theme data required by new levels...
    Press ESC to abort.
fr: Téléchargement des nouveaux fichiers du thème...
    Appuyez sur ESC pour arrêter.

en: Checking for new themes...
fr: Recherche de nouveaux thèmes...

en: Get More Levels!
fr: Plus de niveaux !

en: Drive
fr: Avancer

en: Enable Audio
fr: Activer le son

en: Check new levels at startup
fr: Vérifier les nouveaux niveaux au démarrage

en: Check new highscores at startup
fr: Vérifier les records au démarrage

en: Enable Context Help
fr: Activer l'aide contextuelle

en: Enable Engine Sound
fr: Activer le bruit du moteur

en: Enable Ghost
fr: Activer le fantôme

en: Show World Record in-game
fr: Affiche le record du salon dans le jeu

en: Show next medal in-game
fr: Afficher la médaille suivante

en: Enable menu music
fr: Musique des menus

en: Enable game music
fr: Musique du jeu

en: Enable WWW Access
fr: Activer l'accès web

en: Enter player name
fr: Entrer le nom du joueur

en: Enter name of replay
fr: Entrer le nom du replay

en: There are errors in the level, don't expect it to be playable!
fr: Il y a des erreurs dans le niveau, il est possible qu'il ne soit pas jouable !

en: Check your Internet connection !
fr: Vérifiez votre connexion internet !

en: Failed to check for levels.
fr: Impossible de rechercher des niveaux.

en: Failed to download high-scores.
fr: Impossible de télécharger les records.

en: Failed to download levels.
fr: Impossible de télécharger les niveaux

en: Failed to download the replay.
fr: Impossible de télécharger le replay.

en: Failed to download the rooms list.
fr: Impossible de télécharger la liste des salons.

en: Failed to get the selected theme
fr: Impossible de télécharger le thème selectionné

en: Failed to initialize level!
fr: Echec à l'initialisation du niveau !

en: Failed to load replay!
fr: Echec au chargement du replay !

en: Failed to save replay!
    Maybe you should try with another name?
fr: Echec lors de la sauvegarde du replay !
    Essayez un autre nom.

en: Failed to update the theme list
fr: Echec lors de la mise à jour de la liste des thèmes

en: File
fr: Fichier

en: Filter
fr: Filtrer

en: Finished!
fr: Fini !

en: Finish Time
fr: Temps réalisé

en: Flip left
fr: Pencher à gauche

en: Flip right
fr: Pencher à droite

en: Game Graphics
fr: Pour le jeu

en: General Info
fr: Informations genérales

en: Get this theme
fr: Télécharger ce thème

en: Local best
fr: Meilleur sur la machine

en: Your best
fr: Votre meilleur

en: The highscore of the reference room
fr: Le record du salon de référence

en: The highscore of the other rooms
fr: Le record des autres salons

en: The best of my replays (on this computer)
fr: Le meilleur de mes replays (sur cet ordinateur)

en: The best of the replays (on this computer)
fr: Le meilleur des replays (sur cet ordinateur)

en: Ghost of %s
fr: Fantôme de %s

en: Please wait the next party
    Or press escape to disconnect
fr: Veuillez attendre la partie suivante
    Appuyez sur Echap pour vous déconnecter

en: Web ghost of %s
fr: Fantôme réseau de %s

en: Ghost
fr: Fantôme

en: Help
fr: Aide

en: You control your bike using the keyboard
fr: Vous contrôlez votre moto avec le clavier

en: Accelerates
fr: Accélerer

en: Brakes
fr: Freiner

en: Rotates it counter-clockwise
fr: Pencher la moto dans le sens anti-horaire

en: Rotates it clockwise
fr: Pencher la moto dans le sens horaire

en: Turns around and drives in the other direction
fr: Faire demi-tour

en: Restart the level
fr: Redémarrer le niveau

en: Previous/Next level
fr: Niveau précédent/suivant

en: Enable/disable web
fr: Activer/désactiver la connexion web

en: Reload levels, themes and replays from directories
fr: Recharger les niveaux, thèmes et replays depuis les répertoires

en: Take a screenshot
fr: Faire une capture d'écran

en: Use Quick Play button to immediately start a game with a random level,
    or use Levels button to select from level packs.
fr: Utilisez le bouton 'Partie rapide' pour jouer immédiatement à un niveau aléatoire,
    ou utilisez le bouton 'Niveaux' pour choisir parmi plus de niveaux

en: Find all the strawberries and touch the flower to finish
    the level.
fr: Cherchez toutes les fraises et toucher la fleur pour finir le niveau.

en: Read the README file or check out the website at
    http://xmoto.tuxfamily.org
    for more information.
fr: Pour plus d'information,
    lisez le fichier README ou regarder sur le site web
    http://xmoto.tuxfamily.org.

en: change mirror mode
fr: changer le mode mirroir

en: Toggle blacklist
fr: De/Blacklister le niveau

en: Enable/disable audio
fr: Activer/désactiver le son

en: Open options menu
fr: Ouvrir le menu des options

en: Toggle Ghost Trail Rendering
fr: Activer/désactiver le Ghost Trail Rendering

en: Toggle Trail Cam
fr: Activer/désactiver le Trail Cam

en: Toggle Display Medals,Display WR
fr: Activer/désactiver Médaille/WR

en: Show this help
fr: Afficher cette aide

en: Switch biker
fr: Changer de joueur

en: Toggle favorite
fr: Ajouter/supprimer des favoris

en: Toggle Ghost Trail Tracking Shot
fr: Activer/désactiver le Ghost Trail Tracking Shot

en: Enable/disable FPS display
fr: Activer/désactiver l'affichage FPS

en: Enable/disable ugly mode
fr: Activer/désactiver le mode ugly

en: Toggle Contrast, Light and Full Graphics
fr: Changer entre graphique contrasté, simple et complet

en: Toggle theme and ugly over mode
fr: Changer entre thème et mode ugly over

en: Hide ghosts
fr: Cacher les fantômes

en: High
fr: Haut

en: Highscore of the room
fr: Record du salon

en: %s: %s beat your highscore for level '%s'
fr: %s: %s a battu votre record du niveau '%s'

en: Levels are being added into the database. Please wait.
fr: Ajout des niveaux dans la base de données. Veuillez attendre.

en: Internet Configuration
fr: Configuration internet

en: View Level Initially
fr: Zoom sur le niveau

en: Enable joysticks
fr: Activer les joysticks

en: Oops!
fr: Oops !

en: Press ENTER to try again
fr: Appuyez sur ENTRER pour recommencer

en: Press BACKSPACE to return to Checkpoint
fr: Appuyez sur BACKSPACE pour retourner au checkpoint

en: Press ESC to display the menu
fr: Appuyez sur ESC pour afficher le menu

en: Key
fr: Touche

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Language
fr: Langue

en: Language name
fr: Langue

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Level
fr: Niveau

en: Added to favorites
fr: Ajouté aux favoris

en: Deleted from favorites
fr: Supprimé des favoris

en: Added to blacklist
fr: Blacklisté

en: Deleted from blacklist
fr: Supprimé de la blacklist

en: Level Info...
fr: Infos du niveau...

en: Level Name
fr: Nom du niveau

en: Level '%s' cannot be loaded
fr: Le niveau '%s' ne peut être chargé

en: The level failed while loading with the following error :
fr: Le chargement du niveau a échoué avec l'erreur suivante :

en: Do you want to send a report to website administrators ?
fr: Voulez vous envoyer un rapport aux admnistrateurs du site web ?

en: Sending the report...
fr: Envoi du rapport...

en: Sending the vote...
fr: Envoi du vote...

en: Level Pack
fr: Pack

en: Level Packs
fr: Packs

en: Level '%s' required by replay!
fr: Niveau '%s' requis pour le replay !

en: Levels
fr: Niveaux

en: List All
fr: Tous

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Loading levels...
fr: Chargement des niveaux...

en: Loading menu graphics...
fr: Chargement du menu...

en: Loading replays...
fr: Chargement des replays...

en: Loading sounds...
fr: Chargement des sons...

en: Loading textures...
fr: Chargement des textures...

en: Login
fr: Utilisateur

en: Low
fr: Bas

en: Main
fr: Principal

en: Mouse
fr: Souris

en: Theme
fr: Thème

en: Gold
fr: Or

en: Silver
fr: Argent

en: Platinum
fr: Platinium

en: Medium
fr: Moyen

en: Menu Graphics
fr: Pour les menus

en: Message not sent, unknown players :
fr: Message non envoyé, joueurs inconnus :

en: You got a %s medal
fr: Vous avez eu une médaille en %s

en: Contrast
fr: Contrasté

en: Light
fr: Simple

en: Full
fr: Complet

en: Total time you scored / total highscore time for levels you finished
fr: Votre temps total / temps total des records des niveaux que vous avez finis

en: Level references unknown textures, it could be unplayable!
fr: Le niveau utilise des textures inconnues, il est peut-être injouable !

en: Following are your most played levels
fr: Voici vos niveaux les plus joués

en: Motion blur ghost
fr: Effet flou pour le fantôme

en: Semi-cooperative mode
fr: Mode semi-collaboratif

en: Stop the game once a player ends the level
fr: Arrêter la partie dès qu'un joueur a fini le niveau

en: Number of players
fr: Nombre de joueurs

en: New
fr: Nouveau

en: X-Moto %s or newer required to load level
fr: X-Moto %s ou supérieur est nécéssaire au chargement de ce niveau

en: New highscore!
fr: Nouveau record !

en: New personal highscore!
fr: Nouveau record personnel !

en: %i new or updated level available. Download now ? | %i new or updated levels available. Download now ?
fr[0]: %d nouveau niveau (ou mis à jour). Le télécharger maintenant ?
fr[1]: %d nouveaux niveaux (ou mis à jour). Les télécharger maintenant ?

en: New Levels
fr: Nouveaux niveaux

en: New levels available!
fr: Nouveaux niveaux !

en: New Profile...
fr: Nouveau profil...

en: No
fr: Non

en: No new or updated levels available.
    
    Try again another time.
fr: Pas de nouveau niveau.
    
    Essayer une autre fois.

en: No level following this one, sorry.
fr: Pas de niveau suivant, désolé.

en: No statistics for this profile.
fr: Pas de statistiques pour ce profil.

en: Not finished
fr: Pas fini

en: Important note!
    
    This is an in development version of X-Moto!
    All kinds of feedback are highly appreciated, so the game
    can get better.
    Mail bugs, ideas, comments, feature requests, hatemail, etc
    to xmoto@tuxfamily.org
    
    Also visit http://xmoto.tuxfamily.org to make sure you've
    got the latest version.
fr: Note importante !
    
    Ceci est une version de X-Moto en développement!
    Tout retour intelligent est apprecié afin d'améliorer
    le jeu.
    Bugs, idées, commentaires, fonctionnalités, insultes, etc
    à xmoto@tuxfamily.org
    
    Allez aussi sur http://xmoto.tuxfamily.org vérifier que vous
    avez la dernière version.

en: # Levels
fr: # Niveaux

en: Open
fr: Ouvrir

en: Operation completed
fr: Opération finie

en: Some options will not take effect before next restart!
fr: Certaines options ne prendront effet qu'après redémarrage

en: By author
fr: Par auteur

en: Medals
fr: Médailles

en: Room
fr: Salon

en: Special
fr: Spécial

en: Web votes
fr: Votes du web

en: Statistics
fr: Statistiques

en: By best driver
fr: Par meilleur conducteur

en: By length
fr: Par durée

en: Password
fr: Mot de passe

en: Personal
fr: Personnel

en: %i player | %i players
fr[0]: %i joueur
fr[1]: %i joueurs

en: Player Profile
fr: Profil

en: Player Profiles
fr: Profils

en: Pause when playing X-Moto
fr: Pause en jouant à X-Moto

en: Play Next Level
fr: Niveau suivant

en: Press key you want to '%s' or ESC to cancel...
fr: Appuyez sur une touche pour '%s' ou sur ESC pour annuler...

en: Press %s to chat
fr: Appuyer sur %s pour discuter

en: Proxy Server
fr: Proxy

en: Configure Proxy...
fr: Configurer le proxy...

en: Quality
fr: Qualité

en: Sorry, but there aren't enough levels matching your choice.
    Choosing random levels instead
fr: Désolé, il n'y a pas assez de niveaux correspondants.
    Des niveaux aléatoires sont proposés

en: Quick start
fr: Partie rapide

en: Quit Game
fr: Quitter

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Randomize
fr: Mélanger

en: Reload files to the database
fr: Charger les fichiers en base de données

en: Reloading levels...
fr: Rechargement des niveaux...

en: Reloading replays...
fr: Rechargement des replays...

en: Reloading themes...
fr: Rechargement des thèmes...

en:   Stop:
        >>
       < >
     Speed:
fr:   Stop:
        >>
       < >
     Vitesse:

en: [esc] , [space]
    [right key]
    [up/down keys]
fr: [échap] , [espace]
    [droite]
    [haut/bas]

en:   Stop:
    << >>
       < >
     Speed:
fr:   Stop:
    << >>
       < >
     Vitesse:

en: [esc] , [space]
    [left/right keys]
    [up/down keys]
fr: [échap] , [espace]
    [gauche/droite]
    [haut/bas]

en: The replay can't be played!
fr: Le replay ne peut être visionné

en: Replay of %s
fr: Replay de %s

en: Rewind while replaying
fr: Reculer en mode replay

en: Forward while replaying
fr: Avancer en mode replay

en: Pause while replaying
fr: Pause en mode replay

en: Stop while replaying
fr: Stop en mode replay

en: Play faster while replaying
fr: Jouer plus vite en mode replay

en: Play a bit faster while replaying
fr: Jouer un peu plus vite en mode replay

en: Play slower while replaying
fr: Jouer plus lentement en mode replay

en: Play a bit slower while replaying
fr: Jouer un peu moins vite en mode replay

en: Are you sure you want to reset config to defaults ?
fr: Voulez vous vraiment remettre les paramètres par défaut ?

en: Restart This Level
fr: Redémarrer ce niveau

en: Restart to the last checkpoint
fr: Redémarrer au dernier checkpoint

en: Restart level
fr: Recommencer le niveau

en: Resume Playing
fr: Continuer à jouer

en: Run Windowed
fr: Mode fenêtré

en: Save
fr: Sauver

en: Saved as %s
fr: Sauvé sous %s

en: Save Replay
fr: Sauvegarder le replay

en: Screen Resolution
fr: Résolution de l'écran

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Show
fr: Voir

en: Show console
fr: Afficher la fenêtre de chat

en: Speedometer
fr: Compteur

en: Show Mini Map
fr: Mini carte

en: Play!
fr: Jouer !

en: You are currently disconnected
fr: Vous êtes actuellement déconnecté

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Synchronisation down
fr: Synchronisation depuis le serveur

en: Synchronisation up
fr: Synchronisation vers le serveur

en: Synchronisation done successfully
fr: Synchronisation faite avec succès

en: Key '%s' of Player '%i' has been switched to '%s'
fr: La touche '%s' du joueur '%i' a été changée avec celle de '%s'

en: Add/remove to favorite levels
fr: Ajouter/supprimer des favoris

en: Switch FPS
fr: Activer/désactiver l'affichage du fps

en: Add/remove to blacklisted levels
fr: Ajouter/supprimer de la blacklist

en: Switch net game mode
fr: Changer de mode de jeu en réseau

en: Switch highscore information
fr: Changer l'information sur le highscore

en: Switch WWW access
fr: Activer/désactiver l'accès web

en: Switch graphics quality mode
fr: Changer la qualité des graphismes

en: Switch graphics mode
fr: Changer le mode graphique

en: Available
fr: Disponible

en: To download
fr: A télécharger

en: To be updated
fr: A mettre à jour

en: The theme is now up to date
fr: Le thème est maintenant a jour

en: Time
fr: Temps

en: Try This Level Again
fr: Recommencer

en: Undefined
fr: Non défini

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown players :
fr: Joueurs inconnus :

en: Unpacked levels
fr: Niveaux non packagés

en: Can't update this theme !
    The theme is not available on the web
    or your theme list is not up to date
fr: Impossible de mettre à jour ce thème !
    Le thème n'est pas disponible sur le web
    ou la liste des thèmes n'est pas à jour

en: Update
fr: Actualiser

en: Updated
fr: Mise à jour

en: Check WWW
fr: Recherche WWW

en: Update the rooms list
fr: Mettre à jour la liste

en: Update the theme list
fr: Mettre à jour la liste

en: Updating level lists...
fr: Mise à jour de la liste des niveaux...

en: Upload all highscores
fr: Uploader tous les records

en: An unexpected error has occurred. There may be some problems with the web site.
fr: Une erreur innopinée s'est produite. Le site internet rencontre peut être des problèmes

en: Oh no !
fr: Oh non !

en: Uploading the highscore...
fr: Upload du highscore...

en: Use crappy information
fr: Utiliser l'information 'Moche'

en: Use permanent console
fr: Toujours afficher la fenêtre de chat

en: Use Environment Vars
fr: Variables d'env.

en: Use Profile
fr: Utiliser le profil

en: Allow web forms
fr: Formulaires web

en: Using HTTP Proxy
fr: Utiliser un proxy HTTP

en: Using SOCKS4 Proxy
fr: Utiliser un proxy SOCKS4

en: Using SOCKS5 Proxy
fr: Utiliser un proxy SOCKS5

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Voir

en: View the replay
fr: Voir le replay

en: View the highscore
fr: Voir le record

en: Do you want to update level "%s"?
fr: Voulez-vous mettre à jour le niveau "%s" ?

en: Warning
fr: Attention

en: Reference room
fr: Salon de référence

en: Room %i
fr: Salon %i

en: %d hours
fr: %d heures

en: only %i | only %i
fr[0]: Seulement %i
fr[1]: Seulement %i

en: Stats since: %s
fr: Statistiques depuis: %s

en: X-Moto started %d time | X-Moto started %d times
fr[0]: X-Moto a démarré %d fois
fr[1]: X-Moto a démarré %d fois

en: %d different level | %d different levels
fr[0]: %d niveau différent
fr[1]: %d niveaux différents

en: Time played: %s
fr: Temps de jeu: %s

en: %d play | %d plays
fr[0]: %d partie
fr[1]: %d parties

en: %d death | %d deaths
fr[0]: %d de perdue
fr[1]: %d de perdues

en: %d finished | %d finished
fr[0]: %d de finie
fr[1]: %d de finies

en: %d restart | %d restarts
fr[0]: %d de redémarrée
fr[1]: %d de redémarrées

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: Yes
fr: Oui

en: Yes to all
fr: Oui pour tous

en: Your best time
fr: Votre meilleur temps

en: Zoom in
fr: Zoomer

en: Reinitialize zoom
fr: Réinitialiser le zoom

en: Zoom out
fr: Dézoomer

en: Server
fr: Serveur

en: Launch at startup
fr: Lancer au démarrage

en: Start the server
fr: Démarrer le serveur

en: Stop the server
fr: Arrêter le serveur

en: Server is currently started
fr: Le serveur est actuellement démarré

en: Server is currently stopped
fr: Le serveur est actuellement arrêté

en: Default port
fr: Port par défaut

en: Custom port
fr: Port personnalisé

en: Network
fr: Réseau

en: Network admin console
fr: Console d'administration réseau

en: Simple ghost mode
fr: Simple mode fantôme

en: You're currently connected
fr: Vous êtes actuellement connectés

en: You're currently disconnected
fr: Vous êtes actuellement déconnectés

en: Connect
fr: Connecter

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Unable to connect on the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Network error: you're disconnected
fr: Erreur réseau: vous êtes déconnectés

en: Connected players:
fr: Joueurs connectés:

en: Chat message
fr: Message chat

en: %s joined the game
fr: %s a rejoint le jeu

en: %s left the game
fr: %s a quitté le jeu

en: %s is playing level %s
fr: %s joue au niveau %s

en: Connexion at startup
fr: Connexion au démarrage

en: Download the latest X-Moto world records and check for new levels
fr: Télécharger les derniers records X-Moto et rechercher de nouveaux niveaux

en: Configure how you are connected to the Internet
fr: Configurer l'accès à internet

en: Play this level again
fr: Rejouer à ce niveau

en: Save a replay for later viewing
fr: Enregistrer le replay pour le revoir plus tard

en: Play next level
fr: Niveau suivant

en: Back to the main menu
fr: Retourner au menu principal

en: Quit the game
fr: Quitter le jeu

en: Back to the game
fr: Retourner au jeu

en: Try this level again from the beginning
fr: Recommencer ce niveau depuis le début

en: Play next level instead
fr: Jouer plutôt au niveau suivant

en: Try this level again
fr: Recommencer

en: Built-in and stand-alone external levels
fr: Niveaux internes et externes

en: Levels grouped together in level packs
fr: Packs de niveaux

en: Browse levels available to you
fr: Parcourir les niveaux

en: View list of recorded replays
fr: Voir la liste des replays

en: Configure X-Moto preferences
fr: Configurer X-Moto

en: Instructions of how to play X-Moto
fr: Comment jouer à X-Moto

en: Change player profile
fr: Changer de profil

en: Play tutorial of how to play the game
fr: Tutorial pour apprendre à jouer

en: Play the selected level
fr: Jouer au niveau sélectionné

en: View general information about the level, best times, and replays
fr: Voir les informations générales sur ce niveau, les meilleurs temps, les replays

en: Run the selected replay
fr: Visionner le replay sélectionné

en: Permanently delete the selected replay
fr: Supprimer définitivement le replay sélectionné

en: Show replays of all players in list
fr: Voir les replays de tous les joueurs dans la liste

en: General X-Moto preferences
fr: Préférences principales de X-Moto

en: Configure graphical options
fr: Configurer les options graphiques

en: Configure audio options
fr: Configurer les options audio

en: Configure control options
fr: Configurer les options de contrôle

en: Configure controls of Player
fr: Contrôle du joueur

en: Configure general controls
fr: Contrôle général

en: Save options
fr: Enregistrer les options

en: Revert options to defaults
fr: Mettre les options par defaut

en: Show a map of your surroundings when playing
fr: Afficher une carte du jeu quand vous jouez

en: Automatically download best times off the net when the game starts
fr: Rechercher automatiquement les records au démarrage du jeu

en: Show the World Record for a given level when playing
fr: Afficher le record mondial du niveau quand vous jouez

en: Show the time you need before achieving the next medal
fr: Afficher dans le jeu le temps nécessaire pour la prochaine médaille

en: Use crappy information from the website to update the crappy pack
fr: Utiliser les informations du site web pour mettre à jour le pack 'Niveaux moches'

en: Make console messages not disappear
fr: Ne pas masquer les messages de la fenêtre de chat

en: Allow X-Moto to ask you your mind about levels
fr: Permettre à X-Moto de vous demander votre avis sur les niveaux

en: Enable high-color graphics
fr: Mode grand nombre de couleurs

en: Enable true-color graphics
fr: Mode vrai couleurs

en: Select graphics resolution
fr: Choisir la résolution de l'écran

en: Run the game in a window
fr: Lancer le jeu dans une fenêtre

en: Not so fancy menu graphics
fr: Des menus pas très jolis

en: A bit more fancy menu graphics
fr: Des menus un peu plus jolis

en: Fanciest menu graphics
fr: Des plus beaux menus

en: Disable most graphics not important to the gameplay
fr: Désactiver les graphiques non nécessaires au jeu

en: Disable some of the most resource-intensive graphics, like particles
fr: Désactiver les graphiques couteux en ressource, comme les particules

en: Enable all graphical effects
fr: Activer tous les effets graphiques

en: Turn on sound effects
fr: Activer les effets de son

en: Poor sound quality
fr: Mauvaise qualité de son

en: Normal sound quality
fr: Qualité de son normale

en: Best sound quality
fr: Meilleure qualité de son

en: 8-bit sound samples, poor quality
fr: 8-bit, mauvaise qualité

en: 16-bit sound samples, good quality
fr: 16-bit, bonne qualité

en: Mono (single channel) audio
fr: Mono

en: Stereo (two channel) audio
fr: Stéréo

en: Turn on engine noise
fr: Activer le bruit du moteur

en: Select action to re-configure to another key
fr: Choisir une action pour la reconfigurer

en: View contents of level pack
fr: Voir le contenu du pack

en: Select a player profile to use
fr: Sélectionner un profil à utiliser

en: Use the selected player profile
fr: Utiliser le profil sélectionné

en: Create new player profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Permanently delete selected player profile, including best times
fr: Supprimer définitivement le profil du joueur (y compris les meilleurs temps)

en: Select a level in the level pack to play
fr: Choisir un niveau du pack et jouer

en: Close level pack
fr: Fermer le pack

en: General information about the level
fr: Informations génerales sur le niveau

en: View best times for the level
fr: Voir les meilleurs temps pour ce niveau

en: View locally stored replays of the level
fr: Afficher les replays de ce niveau

en: Only show personal best times for this level
fr: Affficher seulement les meilleurs temps pour ce niveau

en: Show all best times for this level
fr: Afficher les meilleurs temps pour ce niveau

en: Only show personal replays for this level
fr: Afficher seulement les replays personnel pour ce niveau

en: Show all replays for this level
fr: Afficher tous les replays de ce niveau

en: Show information about new players and played levels in the console
fr: Afficher les informations sur les nouveaux joueurs et les niveaux joués

en: Run selected replay
fr: Visionner le replay sélectionné

en: Show helpful help strings such as this one
fr: Affiche l'aide contextuelle comme celle-ci

en: Let X-Moto look for more levels on the net, and install them automatically
fr: Autoriser X-Moto à rechercher des niveaux sur internet et à les installer

en: Select this if you got a direct connection to the Internet
fr: Activer cette option si vous avez une connexion directe à internet

en: Select this if you connect to the Internet through an HTTP proxy
fr: Activer cette option si vous vous connectez à internet via un proxy HTTP

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS4 proxy
fr: Activer cette option si vous vous connectez à internet via un proxy SOCKS4

en: Select this if you connect to the Internet through a SOCKS5 proxy
fr: Activer cette option si vous vous connectez à internet via un proxy SOCKS5

en: Use these settings
fr: Valider cette configuration

en: Write the IP address or host name of proxy server to use
fr: Mettre l'IP ou le nom du proxy à utiliser

en: Write the port number used by the proxy server
fr: Mettre le numéro de port du proxy

en: New levels and levels updated from the Internet
fr: Niveaux nouveaux ou mis à jour depuis Internet

en: Show the ghost if possible in the game
fr: Affiche le fantôme dans le jeu (s'il existe)

en: Choose which ghost to display
fr: Choisir quel fantôme afficher

en: Make motion blur effect for the ghost (if supported by your graphics card)
fr: Active l'effet flou du fantôme (si votre carte graphique le supporte)

en: When starting a level with a ghost, display who the ghost is of
fr: Affiche des informations sur le fantôme lors du démarrage d'un niveau

en: Display an arrow to display where are located the bikes on the map
fr: Afficher une flèche pour indiquer où les motos sont sur la carte

en: Display the time difference between the ghost and you
fr: Afficher le retard entre le fantôme et vous

en: If you make a highscore it will automatically be saved as a replay
fr: Sauvegarder automatiquement le replay si c'est un record

en: Disable block animations (if X-Moto runs slowly)
fr: Désactiver les animations des blocs (améliore les performances)

en: View the replay of the room's highscore
fr: Voir le replay du record du salon

en: Check for new levels at startup
fr: Vérifier les nouveaux niveaux au démarrage

en: Check for new highscores at startup
fr: Vérifier les records au démarrage

en: Show various statistics about X-Moto
fr: Afficher des statistiques sur X-Moto

en: Update statistics (also happens each time X-Moto is started)
fr: Mettre à jour les statistiques (fait aussi automatiquement au démarrage)

en: Enables background music in the main menu
fr: Activer la musique de fond pendant les menus

en: Enables background music while playing
fr: Activer la musique pendant le jeu

en: Choose the X-Moto graphics theme
fr: Choisir le thème X-Moto

en: Check for new themes on the web
fr: Recherche de nouveaux thèmes sur le web

en: Download or update the selected theme
fr: Télécharger ou mettre à jour le thème sélectionné

en: Upload the replay on the website of highscores
fr: Uploader le replay sur le site web des records

en: Upload your best replays to your room (useful when it is just created)
fr: Uploader vos meilleurs replays sur le salon (pratique lors de sa création)

en: Configure the main www options
fr: Configurer les principales options web

en: Configure the www options
fr: Configurer les options web

en: Choose where to upload/download replays, highscore lists (for more information, check the website)
fr: Choisissez votre salon (pour les replays et records ; plus d'information sur le site)

en: Choose your room
fr: Choisir votre salon

en: Get the rooms list from the web
fr: Télécharger la liste des salons depuis le web

en: Upload of highscore requires to log in (Except for WR)
fr: L'upload d'un record nécessite un compte (sauf records mondiaux)

en: Upload of highscore requires a password (Except for WR)
fr: L'upload d'un record nécessite un compte (sauf records mondiaux)

en: Show the speedometer when playing
fr: Afficher le compteur de vitesse quand vous jouez

en: Enable animation of bike falling apart when dead
fr: Activer l'animation quand on meurt

en: Automatically scroll over the level before starting playing it
fr: Zoom sur le niveau quand on commence un nouveau niveau

en: Run a dynamic zoom while playing
fr: Activer un zoom dynamique dépendant de la vitesse

en: Use a camera that directs to the shortest path through the level
fr: Utiliser une camera qui vous dirige vers le chemin le plus court

en: View the X-Moto credits
fr: A propos d'X-Moto

en: Name of replay
fr: Nom du replay

en: Level played in replay
fr: Niveau du replay

en: Player who recorded the replay
fr: Joueur qui a fait le record

en: Click to select screen resolution
fr: Cliquer pour choisir la résolution de l'écran

en: Completed levels / total number of levels in pack
fr: Nombre de niveaux finis / Nombre de niveaux dans le pack

en: Name of level pack
fr: Nom du pack

en: Add the level to the favorite levels list
fr: Ajouter le niveau à la liste des favoris

en: Delete the level from the favorite levels list
fr: Supprimer le niveau de la liste des favoris

en: Puzzle the levels pack list
fr: Mélanger les niveaux dans le pack

en: Enter text to filter the level list
fr: Ecrivez du texte pour filtrer les niveaux

en: Choose the number of players
fr: Choisissez le nom de joueurs

en: Your proxy login
fr: Votre login pour le proxy

en: Your password associated with your login
fr: Votre mot de passe associé au login

en: Enter text to filter the replay list
fr: Ecrivez du texte pour filter les replays

en: Enter text to filter the rooms list
fr: Ecrivez du texte pour filter les salons

en: Press to play X-Moto immediately
fr: Jouer immédiatement à X-Moto

en: Increase or decrease the quality of the levels selected
fr: Changer la qualité des niveaux sélectionnés

en: Increase or decrease the difficulty of the levels selected
fr: Changer la difficulté des niveaux sélectionnés

en: Stop the game once a player ends the level or continue while a player is running
fr: Arrêter la partie dès qu'un joueur a fini le niveau ou laisser les autres joueurs finir

en: Don't show the ghosts while playing
fr: Ne pas afficher le fantôme pendant le jeu

en: The scene is shared by all the players
fr: La scène est partagée entre les joueurs

en: Change the X-Moto language
fr: Choisir la langue de X-Moto

en: Name of the language
fr: Nom de la langue

en: Code of the language
fr: Code de la langue

en: Delete replays that X-Moto estimates to be not interesting to keep
fr: Supprimer les replays que X-Moto n'estime pas intéressant de conserver

en: Remove levels not suitable for children
fr: Supprimer les niveaux qui ne conviennent pas aux enfants

en: Enable this room
fr: Activer ce salon

en: Password associated to your profile for web access
fr: Mot de passe associé à votre profile pour l'accès internet

en: Main options
fr: Options principales

en: Configure the X-Moto theme
fr: Configurer le thème de X-Moto

en: Configure ghosts displayed while playing the game
fr: Configurer les fantômes affichés lorsque vous jouez au jeu

en: Configure options linked to your X-Moto database
fr: Configurer les options relatives à votre base de données X-Moto

en: Synchronise your database on the web
fr: Synchroniser votre base de données sur le web

en: Synchronise your database when your quit X-Moto
fr: Synchroniser votre base de données lorsque vous quittez X-Moto

en: Enable joysticks events
fr: Activer les évènements joysticks

en: Preselect the retry button when dying or finishing a level
fr: Préselectionner le bouton recommencer dans les menus de jeu

en: Give your mind about this level
fr: Donnez votre avis sur ce niveau

en: No idea
fr: Aucune idée

en: Beginner
fr: Débutant

en: Master
fr: Maître

en: God
fr: Dieu

en: Not nice at all
fr: Pas joli du tout

en: Not nice
fr: Pas joli

en: Nice
fr: Joli

en: Really nice
fr: Vraiment joli

en: Send this report
fr: Envoyer ce rapport

en: Skip this report
fr: Passer ce rapport

en: Pause to watch the level
fr: Pause pour observer le niveau

en: Next level
fr: Niveau suivant

en: Previous level
fr: Niveau précédent

en: Switch player
fr: Changer de joueur

en: Switch trackingshot mode
fr: Activer/désactiver le mode trackingshot

en: Switch ghosttrail rendering
fr: Activer/désactiver le rendu du parcours du fantôme

en: You don't want to vote
fr: Tu ne veux pas voter

en: Really easy
fr: Vraiment facile

en: No technical difficulty
fr: Pas de difficulté technique

en: At least one difficulty
fr: Au moins une difficulté technique

en: Several difficulties
fr: Plusieurs difficultés techniques

en: Basic blocks, no decoration
fr: Blocs de base, pas de décoration

en: Basic decoration, not smooth blocks
fr: Décoration de base, blocs peu travaillés

en: Not original
fr: Pas original

en: Nice, could be better
fr: Joli, pourrait être mieux

en: Several textures, sprites, ...
fr: Plusieurs textures, des sprites, ...

en: Send this report on the webserver
fr: Envoyer ce rapport sur le server web

en: Don't send this report on the webserver
fr: Ne pas envoyer ce rapport sur le serveur web

en: Server configuration to play via the network
fr: Configuration du serveur pour jouer via le réseau

en: Start the server at X-Moto startup
fr: Lancer le serveur au démarrage d'X-Moto

en: Start/stop the server
fr: Démarrer/Arrêter le serveur

en: Port on which the server must listen to
fr: Port sur lequel le serveur doit écouter

en: Server on which you want to connect
fr: Serveur sur lequel vous voulez vous connecter

en: Connect/disconnect the client to the server
fr: Connecter/déconnecter le client du serveur

en: Start to play with other connected players
fr: Jouer immédiatement dans les mêmes niveaux que les autres joueurs

en: Enables background music for levels that do not have their own music track
fr: Jouer une musique de fond sur les niveaux qui n'ont pas leur propre musique

en: Network playing mode : just see other players as ghosts
fr: Mode de jeu réseau : voir simplement les autres joueurs en tant que fantôme

en: Automatically connect to the server at startup
fr: Connexion automatique au serveur au démarrage d'X-Moto

en: Levels with no highscore
fr: Niveaux sans record

en: Levels you have not completed
fr: Niveaux que vous n'avez pas finis

en: You're not the highscore holder
fr: Vous n'avez pas le record

en: New and updated levels
fr: Niveaux nouveaux et mis à jour

en: Favorite levels
fr: Niveaux favoris

en: Blacklisted levels
fr: Niveaux blacklistés

en: Nicest levels
fr: Niveaux les plus beaux

en: Hardest levels
fr: Niveaux les plus durs

en: Easiest levels
fr: Niveaux les plus faciles

en: Crappiest levels
fr: Niveaux les plus moches

en: Scripted levels
fr: Niveaux scriptés

en: Physics levels
fr: Niveaux physiques

en: Last played levels
fr: Derniers niveaux joués

en: Never played levels
fr: Niveaux jamais joués

en: Most played levels
fr: Niveaux joués le plus

en: Less played levels (but played)
fr: Niveaux joués le moins (mais joués)

en: Last highscores
fr: Derniers records

en: Last levels
fr: Derniers niveaux

en: Oldest highscores
fr: Record les plus vieux

en: No medal
fr: Pas de médaille

en: My levels
fr: Mes niveaux

en: Crappy levels
fr: Niveaux moches

en: Shortest levels
fr: Niveaux les plus courts

en: Medium levels
fr: Niveaux moyens

en: Long levels
fr: Niveaux longs

en: Very long levels
fr: Niveaux très longs

en: Stolen highscores
fr: Records volés

en: Vote unlocked levels
fr: Niveaux avec vote non bloqué

en: Levels with no highscore in your room
fr: Niveaux sans record dans le salon

en: Somebody in the room made a better highscore than yours
fr: Quelqu'un dans le salon a un record meilleur que le vôtre

en: All X-Moto levels
fr: Tous les niveaux de X-Moto

en: New and updated levels since your last check
fr: Niveaux nouveaux et mis à jour depuis votre dernière vérification

en: Your favorite levels
fr: Vos niveaux favoris

en: Your blacklisted levels
fr: Vos niveaux blacklistés

en: Nicest X-Moto levels according to the web votes
fr: Niveaux X-Moto les plus beaux (d'après les votes web)

en: Hardest X-Moto levels according to the web votes
fr: Niveaux X-Moto les plus durs (d'après les votes web)

en: Easiest X-Moto levels according to the web votes
fr: Niveaux X-Moto les plus faciles (d'après les votes web)

en: Crappiest X-Moto levels according to the web votes
fr: Niveaux X-Moto les plus moches (d'après les votes web)

en: X-Moto levels which are dynamic
fr: Niveaux X-Moto dynamiques

en: X-Moto levels using strongly physics
fr: Niveaux utilisant fortement la physique

en: Last levels you have played
fr: Derniers niveaux auxquels vous avez joué

en: X-Moto levels you never played
fr: Niveaux X-Moto auxquels vous n'avez jamais joué

en: X-Moto levels you have played the most
fr: Niveaux X-Moto auxquels vous avez joué le plus

en: X-Moto levels you have played only a few times
fr: Niveaux X-Moto auxquels vous n'avez joué que quelques fois

en: X-Moto levels having a recent highscore in your room
fr: Niveaux X-Moto ayant un record récent dans le salon

en: Last created X-Moto levels
fr: Derniers niveaux X-Moto créés

en: X-Moto levels having an old highscore in your room
fr: Niveaux X-Moto ayant un record ancien dans le salon

en: You have the room highscore
fr: Vous avez le record du salon

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (95%)
fr: Votre record est presque celui du salon (95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (90%-95%)
fr: Votre record est presque celui du salon (90%-95%)

en: Your personal highscore finish time is almost the room highscore (80%-90%)
fr: Votre record est presque celui du salon (80%-90%)

en: The room highscore is really better than your own highscore
fr: Le record du salon est bien meilleur que le vôtre

en: Level pack "%s"
fr: Pack "%s"

en: Highscores by %s
fr: Records de %s

en: External levels (the one you put into the 'My levels' directory)
fr: Niveaux externes (ceux du répertoire 'My levels')

en: Levels marked 'crappy' are hidden in all other packs
fr: Les niveaux marqués 'moches' sont cachés dans les autres packs

en: The shortest levels (less than 25 seconds)
fr: Niveaux les plus courts (moins de 25 secondes)

en: The medium levels (25 seconds to 60)
fr: Niveaux moyens (de 25 à 60 secondes)

en: The long levels (1 minute to 2 minutes)
fr: Niveaux longs (de 1 à 2 minutes)

en: The longest levels (more than 2 minutes)
fr: Niveaux les plus longs (plus de 2 minutes)

en: Levels for which you owned the highscore
fr: Les niveaux pour lesquels vous aviez le record

en: Levels having votes unlocked
fr: Niveau avec votes non bloqués

en: Normal mode enabled
fr: Mode normal activé

en: Ugly mode enabled
fr: Mode ugly activé

en: Ugly mode disabled
fr: Mode ugly désactivé

en: Theme mode enabled
fr: Mode thème activé

en: Theme mode disabled
fr: Mode thème désactivé

en: UglyOver mode enabled
fr: Mode uglyOver activé

en: UglyOver mode disabled
fr: Mode uglyOver désactivé

en: Contrast Graphics Mode enabled
fr: Mode graphique contrasté activé

en: Light Graphics Mode enabled
fr: Mode graphique simple activé

en: Full Graphics Mode enabled
fr: Mode graphique complet activé

en: Web connection enabled
fr: Connexion web activée

en: Web connection disabled
fr: Connexion web désactivée

en: Replay interpolation enabled
fr: Interpolation activée

en: Replay interpolation disabled
fr: Interpolation désactivée

en: Fps enabled
fr: Fps activé

en: Fps disabled
fr: Fps désactivé

en: Audio enabled
fr: Son activé

en: Audio disabled
fr: Son désactivé

en: Trail Cam activated
fr: Trail Cam activé

en: Trail Cam deactivated
fr: Trail Cam désactivé

en: Ghost Trail is not available
fr: Ghost Trail non disponible

en: Ghost Trail Rendering activated
fr: Ghost Trail Rendering activé

en: Ghost Trail Rendering deactivated
fr: Ghost Trail Rendering désactivé

en: No training positions stored
fr: Pas de position stockée

en: Training position %i/%i restored
fr: Position %i/%i restorée

en: Stored as training position %i
fr: Position %i stockée

en: This level is not recordable (feature still not implemented).
    Sorry.
fr: Ce niveau n'est pas enregistrable (fonctionnalité encore non implémentée).
    Désolé.

en: Restart Level to activate!
fr: Redémarrer le niveau pour prise en compte!

en: Can't find a highscore in the next %i level | Can't find a highscore in the next %i levels
fr[0]: Pas de record dans le niveau suivant (%i)
fr[1]: Pas de record dans les %i niveaux suivants

en: Unable to build the report
fr: Impossible de produire le rapport

en: First let's take a look at the user interface...
fr: D'abord, regardez l'interface utilisateur...

en: In the upper left corner, you've got your timers
fr: En haut à gauche se trouvent les chronomètres

en: The big one is your current time
fr: Le gros c'est le temps actuel

en: The small one to the right is your own best time
    for the current level...
fr: Le petit à droite, c'est votre meilleur temps
    pour le niveau actuel...

en: ... and the one to the left is the best of all
    on this computer.
fr: ... et celui de gauche le meilleur
    sur cet ordinateur.

en: Down here there's the minimap, which shows the level
    around you, so you know where you're heading.
fr: En bas, on trouve la minicarte qui montre une partie du niveau
    autour de vous, pour que vous sachiez où aller.

en: Now let's look at your controls.
fr: Maintenant, regardons vos contrôles.

en: (You seem to be using a joystick, can't help with that :P)
fr: (You utilisez le joystick, l'aide n'est pas faite pour :P)

en: : Drive forward
fr: : Avancer

en: : Brake
fr: : Freiner

en: : Change direction
fr: : Changer de direction

en: : Rotate anti-clockwise
fr: : Pencher la moto dans le sens anti-horaire

en: : Rotate clockwise
fr: : Pencher la moto dans le sens horaire

en: Okay. The red dot on your minimap is a strawberry.
fr: Ok. Le point rouge sur la minicarte, c'est une fraise.

en: The primary objective of the game is for you
    to collect all of them, and then find the flower.
fr: L'objectif principal du jeu est
    de toutes les collecter et de trouver la fleur.

en: The icon to the right of your time,
    indicates how many strawberries still left.
fr: L'icône à droite du temps
    indique combien de fraises il reste à collecter.

en: Drive in its direction...
fr: Allez dans cette direction...

en: When done, head for the flower.
    It's the purple dot on your minimap.
fr: Bien, allez maintenant prendre la fleur.
    C'est le point violet sur la minicarte.

en: Welcome to X-Moto!
fr: Bienvenue !

en: This level is a short tutorial of
    how you play the game.
fr: Ce niveau est un court tutorial
    pour apprendre à jouer.

en: Please stay put and follow the instructions! :)
fr: Restez sur place et attendez les instructions ! :)

en: Pick up the strawberry by touching it
fr: Collectez la fraise en la touchant

en: Touch it to finish the level. Good luck with the rest :)
fr: La toucher pour finir le niveau. Bonne chance pour le reste :)

en: The first jump you're going to perform is very easy.
fr: Le premier saut que vous allez fait est vraiment facile.

en: Drive to the left, accelerate, and when you are in
    the air, try to adjust your attitude with the left
    and right arrow keys, so you'll land on your wheels.
fr: Allez à gauche, accélérez, et quand vous serez dans
    les airs, essayez de vous équilibrer en basculant sur la gauche
    et sur la droite de façon à atterrir sur les roues.

en: The next jump is a bit trickier. You'll need all the
    speed you can get to reach the other side...
fr: Le saut suivant est un peu plus dur. Vous devez prendre toute
    la vitesse que vous pourrez pour arriver de l'autre côté...

en: Now for the most difficult jump in this tutorial!
fr: Maintenant, le saut le plus difficile du tutorial !

en: This time, speed alone won't do the job...
fr: Cette fois, la vitesse seule ne suffira pas...

en: Here's the plan:
    Again, you'll have to obtain maximum speed, but when
    you reach the edge of the jump, pull the bike's front
    wheel up.
fr: Voici ce qu'il faut faire :
    Une fois encore, recherchez la vitesse maximum, mais juste
    avant d'atteindre l'autre côté, faîtes basculer la roue avant
    vers le haut.

en: That will cause the rear suspension to increase the
    length of the jump.
    Try it...
fr: Cela va faire agir sur la suspension avant et augmenter
    la longueur du saut.
    Essayez...

en: This tutorial will teach you the basics of jumping.
fr: Ce tutorial va vous apprendre la base des sauts.

en: Remember you can turn around your bike
    by pressing :
fr: Souvenez-vous que vous pouvez faire demi-tour
    en appuyant sur :

en: That was pretty easy, right?
fr: C'était plutôt facile, non ?

en: Accelerate NOW! Obtain maximum speed, and try to
    keep the front wheel at the ground...
fr: Accélérez MAINTENANT ! Recherchez le maximum de vitesse
    et gardez la roue avant au sol...

en: Nice jump there! :)
fr: Joli saut ! :)

en: Congrats, you're now a master jumper!
fr: Félicitation, vous êtes un maître en matière de sauts !

en: The basic idea is that when driving on the rear wheel,
    your head is lowered quite a lot...
fr: L'idée de base est qu'en conduisant sur la roue arrière,
    votre tête sera beaucoup plus basse...

en: The difficult part is to keep the balance.
    When the distance you have to drive is quite short,
    you don't need to keep the balance.
fr: La difficulté est de garder l'équilibre.
    Parfois, sur de courtes distances, vous devez
    perdre l'équilibre et le retrouver.

en: Accelerate (slowly) to the right with the front wheel raising.
    Just before your head hit the block, make a quick left/right
    combination, and you should be on the other side.
    Try it...
fr: Accélérez (doucement) vers la droite avec la roue avant qui se lève.
    Juste avant que votre tête heurte le bloc, pressez rapidement gauche/droite,
    et vous serez de l'autre côté.
    Essayez...

en: Now you'll try a bit more difficult one...
    This time keep your hands off the left and right arrow keys,
    they're not delicate enough to help you keep balance.
fr: Maintenant, vous allez en faire un plus difficile...
    Cette fois, n'utilisez pas les touches gauche et droite,
    elles sont trop sensible pour que vous gardiez l'équilibre.

en: Instead regulate your angle by accelerating and braking.
    Try to drive a bit back and forth on your rear wheel,
    keeping the bike as steady as possible...
fr: A la place, maîtrisez votre équilibre en accélérant et en freinant.
    Essayez de conduire sur la roue arrière
    en gardant la moto aussi stable que possible...

en: Try getting under the next obstacle when you feel you're ready.
fr: Essayez de passer sous l'obstable quand vous le sentez.

en: This tutorial will teach you to rear-wheel through
    areas where the ceiling is low.
    Beware that this can be pretty difficult :)
fr: Ce tutorial va vous apprendre à rouler sur la roue arrière
    quand le plafond est trop bas.
    Sachez que ça peut être très difficile :-)

en: Not that difficult, right?
fr: Pas si difficile que ça, n'est ce pas ?

en: Nice! Now try the next one, it's a bit more difficult...
fr: Joli ! Maintenant, essayez le suivant, il est un peu plus difficile...

en: Good job! The next one is even more difficult...
fr: Bien joué ! Le suivant est encore plus difficile...

en: Now for the final one... It's not that long, but instead
    there's even less room for your precious head. Good luck! :)
fr: Enfin, le dernier... Il n'est pas très long, mais
    il y a encore moins de place pour votre tête. Bonne chance ! :)
