kdevphp - en to sv translation catalogue (69 entries)

en: Override
sv: Överskrid

en: Implement
sv: Implementera

en: From %1
sv: Från %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PhpDoc)
en: PHP Manual Integration
sv: Integrering av PHP-handbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PhpDocNote)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default the online <a href="https://php.net"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">PHP documentation</span></a> is used remotely. Alternatively you can set the location to a local copy of the documentation in the language of your choice. Make sure you downloaded the <span style=" font-style:italic;">"Many HTML files"</span> package.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Normalt används <a href="https://php.net"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">PHP-dokumentationen</span></a> på nätet direkt. Som alternativ går det att ställa in platsen till en lokal kopia av dokumentationen på valfritt språk. Försäkra dig om att du laddar ner paketet <span style=" font-style:italic;">"Many HTML files"</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PhpDocLocationLabel)
en: Location:
sv: Plats:

en: <lost declaration>
sv: <förlorad deklaration>

en: PHP Documentation
sv: PHP-dokumentation

note: i18n: ectx: label, entry (phpDocLocation), group (PHP Documentation)
en: Specifies the location of the PHP documentation to use.
sv: Anger plats för PHP-dokumentationen att använda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (phpDocLocation), group (PHP Documentation)
en: The location of the PHP documentation to use. You can either use a remote
                     location like https://php.net or a local directory which contains the
                     PHP documentation in HTML format with many files.
sv: Platsen för PHP-dokumentationen att använda. Du kan antingen använda
    en nätplats som https://php.net eller en lokal katalog som innehåller
    PHP-dokumentationen i HTML-format som flera filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (phpDocLocation), group (PHP Documentation)
en: Make sure local copies are downloaded in HTML format with many files.
sv: Försäkra dig om att lokala kopior laddas ner med HTML-format i flera filer.

en: ...loading documentation...
sv: ... läser in dokumentation ...

en: Circular inheritance of %1 and %2
sv: Cirkulärt arv för %1 och %2

en: Cannot use '%1' as class name as it is reserved
sv: Kan inte använda '%1' som klassnamn eftersom det är reserverat

en: Access type for interface method %1 must be omitted.
sv: Accesstyp för gränssnittsmetoden %1 måste utelämnas.

en: Interface function %1 cannot contain body.
sv: Gränssnittsfunktionen %1 kan inte innehålla implementering.

en: Class %1 contains abstract method %2 and must therefore be declared abstract or implement the method.
sv: Klassen %1 innehåller den abstrakta metoden %2 och måste därför deklareras som abstrakt eller implementera metoden.

en: Abstract function %1 cannot contain body.
sv: Abstrakt funktion %1 kan inte innehålla implementering.

en: Cannot use the final modifier on an abstract class member.
sv: Kan inte använda modifieraren final för en abstrakt klassmedlem.

en: Non-abstract method %1 must contain body.
sv: Icke-abstrakt metod %1 måste innehålla implementering.

en: Cannot use 'final' as constant modifier
sv: Kan inte använda 'final' som konstantmodifierare

en: Cannot use 'static' as constant modifier
sv: Kan inte använda 'static' som konstantmodifierare

en: Cannot use 'abstract' as constant modifier
sv: Kan inte använda 'abstract' som konstantmodifierare

en: Properties cannot be declared final.
sv: Egenskaper kan inte deklareras som final.

en: Properties cannot be declared abstract.
sv: Egenskaper kan inte deklareras som abstrakta.

en: Trait method %1 has not been applied, because there are collisions with other trait methods on %2
sv: Dragmetoden %1 har inte utförts, eftersom det finns kollisioner med andra dragmetoder för %2

en: Traits cannot have constants.
sv: Drag kan inte ha konstanter.

en: A class constant must not be called 'class'; it is reserved for class name fetching
sv: En klasskonstant får inte heta 'class', det är reserverat för att hämta klassnamn

en: Cannot use 'abstract' as method modifier
sv: Kan inte använda 'abstract' som metodmodifierare

en: Cannot use 'final' as method modifier
sv: Kan inte använda 'final' som metodmodifierare

en: Cannot use 'static' as method modifier
sv: Kan inte använda 'static' som metodmodifierare

en: Variadic parameter cannot have a default value
sv: Variadisk parameter kan inte ha ett förvalt värde

en: Default value for parameters with a class type hint can only be NULL.
sv: Förvalt värde för parametrar med ett tips om klasstyp kan bara vara NULL.

en: Default value for parameters with an object type can only be NULL.
sv: Förvalt värde för parametrar med en objekttyp kan bara vara NULL.

en: Only the last parameter can be variadic.
sv: Bara den sista parametern kan vara variadisk.

en: Cannot redeclare PHP internal %1.
sv: Kan inte deklarera om PHP-internobjekt %1.

en: %1 and %2 define the same property (%3) in the composition of %1. This might be incompatible, to improve maintainability consider using accessor methods in traits instead.
sv: %1 och %2 definierar samma egenskap (%3) i sammansättningen av %1. Det kanske inte är kompatibelt. För att förbättra underhållbarhet överväg att använda dragåtkomstmetoderna istället.

en: Cannot redeclare %1, already declared in %2 on line %3.
sv: Kan inte deklarera om %1, redan deklarerad i %2 på rad %3.

en: Class %1 contains %2 abstract methods and must therefore be declared abstract or implement the remaining methods.
sv: Klassen %1 innehåller %2 abstrakta metoder och måste därför deklareras som abstrakt eller implementera återstående metoder.

en: Cannot re-assign $this.
sv: Kan inte ändra tilldelning av $this.

en: Cannot access private property %1
sv: Kan inte komma åt privat egenskap %1

en: Cannot access protected property %1
sv: Kan inte komma åt skyddad egenskap %1.

en: Cannot use positional argument after argument unpacking
sv: Kan inte använda positionsargument efter uppackning av argument

en: The use statement with non-compound name '%1' has no effect.
sv: Användningssatsen med det icke sammansatta namnet '%1' får igen effekt.

en: Cannot use '%1' as '%2' because the name is already in use.
sv: Kan inte använda '%1' som '%2' eftersom namnet redan används.

en: Cannot use %1 as %2 because '%2' is a special class name
sv: Kan inte använda '%1' som '%2' eftersom '%2' är ett speciellt klassnamn.

en: The 'yield' expression can only be used inside a function
sv: Uttrycket 'yield' kan bara användas inne i en funktion

en: Usage of %1 is deprecated.
sv: Användning av %1 avråds från.

en: Declaration not found: %1
sv: Deklaration hittades inte: %1

en: Lost trait alias %1
sv: Förlorat dragalias %1

en: Use of %1 from %2<br />
sv: Användning av %1 från %2<br/>

en: Broken member alias trait.
sv: Felaktig medlem alias drag.

en: PHP internal
sv: PHP-internt

[ctx: kind of a php-constant, as shown in the declaration tooltip]
en: Constant
sv: Konstant

en: magic constant
sv: magisk konstant

en: empty (not inside a class)
sv: tom (inte inne i en klass)

en: empty (not inside a trait)
sv: tom (inte inne i ett drag)

en: empty (not inside a method)
sv: tom (inte inne i en metod)

en: empty (not inside a function)
sv: tom (inte inne i en funktion)

en: empty (not inside a namespace)
sv: tom (inte inne i en namnrymd)

en: current value: %1
sv: nuvarande värde: %1

[ctx: as in list of int, set of string]
en: %1 of %2
sv: %1 av %2

en: php-parser
sv: PHP-tolk

en: KDevelop PHP parser debugging utility
sv: KDevelop PHP-tolk avlusningsverktyg

en: (c) 2008 Niko Sams, 2009 Milian Wolff
sv: © 2008 Niko Sams, 2009 Milian Wolff

en: Could not open file '%1'
sv: Kunde inte öppna filen '%1'

en: File could not be read from.
sv: Det gick inte att läsa från filen.

en: File could not be opened.
sv: Filen kunde inte öppnas.

en: File permissions prevent opening for read.
sv: Filens rättigheter förhindrar att öppna den för läsning.
